Begynd med et nudgingkursus

Nudging er total kinesisk?
Hos Brave elsker vi nudging. Det er fantastisk at begynde dagen med nudging. Hvordan kan vi gøre dig lykkelig? Hvordan kan vi elske vores kunder, borgere, skatteydere, politimænd, børn, pensionister? …ja, dem alle sammen. Alle dem som vi gerne vil puffe lidt i den rigtige retning.
Hos Brave synes vi, at nudging handler om at hjælpe mennesker til at tage bedre beslutninger om helbred, velstand og lykke.
Dog kræver det ofte lidt hjælp til at forstå begrebet nudging. Du har sikkert allerede nu en god forståelse, men det kan være at dine kollegaer og interessenter som du skal påvirke, har svært ved at forstå begrebet? Nudging kan være et helt nyt sprog og en hel ny måde at løse problemer på. Som en deltager sagde:
Det tager lige et øjeblik at forstå og det tager et øjeblik at begynde at løse problemerne på en ny måde. Det er kinesisk – men det er godt.
Derfor har vi udviklet kurser og foredrag, hvor vi hjælper dig med at lære kinesisk. Når dine samarbejdspartnere og kollegaer har en bedre forståelse af begrebet nudging, er det meget lettere at lave et nudgingforsøg. Det giver større accept i organisationen. Modstanden bliver mindre og villigheden til at arbejde med forsøget bliver større.
Et rigtigt godt supplement er at læse bogen “Nudge” skrevet af Richard Thaler og Cass Sunstein. Som forsiden siger, så handler det om at forbedre beslutninger om helbred, velfærd og lykke. Det er områder vi kan lide hos Brave.

Begynd med et nudgingkursus
Mange tror de forstår nudging eller har hørt om nudging. Men som du sikkert allerede fornemmer nu, så kan teorien godt være lidt svær.
Hvornår er et nudge, et nudge og hvornår taler vi om adfærdsdesign, som er søsterbegrebet? Hvad er forskellen på informationskampagner og undervisning, som får mennesker til at skifte adfærd frem for at arbejde med nudging og adfærdsdesign?
Nudgingkursus – sådan skaber du frivillig adfærd
Kom ind i et anderledes tankeunivers og bliv udfordret til at tænke i nye løsninger, når du vil påvirke mennesker. Lær hvordan du giver dem et kærligt puf i den rigtige retning. Så vil mennesker følge din vej og dine ideer.
Nudgingkurset er for begynderne og for dem, der har brug for at høre, hvordan man bruger nudging og hvilke spændende resultater nudging kan skabe.
Som virksomhed eller organisation har vi tendens til at tale til menneskers logik og rationelle tankegang. Desværre, udebliver effekten, fordi mennesker oftest handler på automatpilot. Eller sagt på en anden måde. I 85% af tiden, der tænker vi mennesker ikke, vi kører på automatik.
Nu vender vi princippet om, og taler til menneskers automatiske tankegang – det giver helt nye resultater. I løbet af nudgingkurset vil Brave komme ind på:
- Hvad er nudging?
- Er nudging salg eller manipulation?
- Hvordan anvender du nudging?
- Teoretisk definition af nudging
- Praktisk anvendelse af nudging
- Forskellige nudgingeksempler
- Nudging er et redskab af adfærdsregulerende parametre
- Hvordan kommer du i gang med nudging?
Anmeldelser fra deltager på vores nudgingkursus
Det var virkeligt lærerigt at opleve Jer I Kolding, sjovt og inspirerende samtidig. Tak for et par herlige timer.
Det var et fantastisk foredrag I holdt. Det var underholdende og lærerigt på en gang. Det er en sjælden kombination vores tekniske verden. I fik forklaret teknikkerne og principperne, men fik også gjort det klart, at det ikke er så ligetil. Det var fint at høre om nudging fra nogle, der har arbejdet med det i virkeligheden og ikke kun kan teorien.
Tak for et fantastisk lille Crash Kursus i Nudging. I har en fantastisk tilgang til Nudging, og jeg har nævnt jer i flere sammenhænge sidenhen, hvor jeg har henvist til jeres projekt i folkeskolerne og jeres generelle samfundsansvarlige tilgang til Nudging.
Underviser
Ashley Brereton
Flere tips til nudging på LinkedIn
Følg med på LinkedIn, hvor der bliver skrevet meget mere om nudging. Der er allerede over 5.000 følgere, der læser, hvad der sker på bloggen.
Vores kunder:
Se hvem, der også er nysgerrig på nudging og adfærdsdesign
















Hvad har du lært i dag?
- Det kan være en god idé at introducere alle for nudging, inden du går i gang med dit projekt.
- En hurtig genvej til nudging er et 2,5 times introduktionsforedrag hos dig, eller...
- Et nudgingkursus giver en helt ny måde at tænke på og der kommer mange glædelige kommentarer fra deltagerne.
-
Du er hjertelig velkommen til at linke til Ashley Brereton på LinkedIn, hvor der bliver beskrevet mange aktuelle sager om nudging. Det er et godt sted at hente inspiration. Send en linkanmodning, så bliver jeg glad.
Vi ses på LinkedIn!
Næste lektion
I lektion 8 vil vi se lidt nærmere på valgarkitektur og på det faktum, at de fleste mennesker gerne vil gøre det rigtige – hvis du hjælper dem.
Du får også svaret på om et nudge vil have effekt ud i alt fremtid?
Vi ses næste gang 🙂
Hvor langt er du nået med dine lektioner?
Skal vi ringe til dig?
Få en uforpligtende dialog og hør, hvordan vi kan hjælpe dig.